Malta Vatandaşlığı MIIP

Malta Vatandaşlığı

Yatırım ile Malta Vatandaşlığı Malta Yasalarının Malta Vatandaşlığı Yasası, Bölüm 188'e Kasım 2013 tarihinde kabul edilen değişiklik kapsamında verilebilir. Bu değişiklikler 2014 LN 47'nin yasalaşması için bir çerçeve sağladı. Malta Bireysel Yatırımcı Programı (MIIP) kuralları kusursuz ve saygın varlıklı kişiler için Malta'da katkı ve yatırım temelinde vatandaşlığa kabul edilme ve Malta vatandaşlığı alma olanağı sağlar.

Malta Vatandaşlığı Hakları

Ulusal ve ekonomik öneme sahip konularda büyük ölçüde etkisi olacak şekilde Malta Cumhuriyeti kararlı politik ortamın ve iki partili politik sahnesinin faydasını görmektedir Malta finansal krizleri iyi atlatmış ve Euro Bölgesi'nde ekonomik büyümeyi sürdüren sadece iki devlet olarak Almanya ile ilgi odağı olmayı paylaştı. Malta bankaları dünyadaki en güvenilir en iyi 5 bankası arasında sıralanmıştır

Malta 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olup, 2007 yılından bu yana Schengen parçası olmuştur. Bu program kapsamında elde edilen vatandaşlık yaşam boyu tam vatandaşlık hakkı verir ve miras ile gelecek nesillere aktarılabilir. Malta Vatandaşlığı Malta ve Avrupa Birliği vatandaşlarına açık Avrupa Birliği genelinde ve Malta'da tüm yatırım fırsatlarına erişim sağlar. 

Malta Vatandaşlığı: Uygunluk

Malta Vatandaşlığı Programına girmek için, ana başvuru sahiplerinin Yetkili Kayıtlı Mandaterler tarafından temsil edilmesi gerekir ve amaç için Malta Hükümeti tarafından kurulacak bağımsız yönetilen Ulusal Kalkınma Fonu'na tutarında katkıda bulunması gereklidir. Malta Vatandaşlığına başvuru sahiplerinin 18 ve 25 yaşları arasında evlenmemiş çocuklarına ve bağımlı ebeveynlerine de her biri için 50.000€ katkı temelinde vatandaşlık verilecekken, eşleri ve çocuklarının 25.000€ katkıda bulunması gereklidir.

Bu programın düzenlemeleri uyarınca vatandaşlık hakkı kazanmak için, ana başvuru sahibinin en az 18 yaşında olması ve aşağıdaki gereksinimleri yerine getirmesi gerekir:

Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonuna Katkı

Malta Vatandaşlığı programına girmek için, ana başvuru sahiplerinin Yetkili Kayıtlı Mandaterler tarafından temsil edilmesi gerekir ve Malta'ya 650.000€ katkıda bulunması gereklidir. Bu katkının yüzde 70'i Malta Hükümeti tarafından kurulacak ve Norveç'te Sovereign Wealth Fund çizgisinde bir mütevelli heyeti tarafından çalıştırılacak Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonuna gidecektir. Gerisi konsolide fona gidecektir.  

CNDSF kapsamı eğitim, yenilikçilik, istihdam yaratma ve kamu sağlık sektöründe işlerin artı stratejinin, sosyal projelerin ve projelerin uygulanmasıyla bağlantılı projeleri yürütmek için olacaktır. Fon Merkez Bankası ile aynı seviyede olacaktır

Malta Vatandaşlığına başvuru sahiplerinin 18 ve 25 yaşları arasında evlenmemiş çocuklarına ve bağımlı ebeveynlerine de her biri için 50.000€ katkı temelinde vatandaşlık verilecekken, eşleri ve çocuklarının 25.000€ katkıda bulunması gereklidir.

Mülk Satın Alma veya Kiralama

Başvuru sahipleri, her ikisi de beş yıllık sözleşmeler ile mülke en azından 350.000€ yatırım yapması ya da en azından yılda 16.000€ tutarında mülk kira sözleşmesi yapması gereklidir.

Tahvil/Hisse Senetlerine Yatırım

Başvuru sahipleri, Malta'da beş yıl süreyle muhafaza edilecek tahvil veya hisse senetlerine en azından 150.000€ yatırım yapması gereklidir. Bu yatırımlar Adaya yararlı olarak hükümet tarafından tasdik edilmiş hisse senetlerine yapılması gerekecektir. Yatırım ile Vatandaşlık için başvuru sahipleri tarafından yapılacak toplam yatırım 1,15 milyon Avro olacaktır. 

Oturum Durumu

"Oturum gereksinimi" Malta Adası ile özgün bir bağlantı göstermeyle karşılanmaktadır. Onaylı Temsilciler müşterilerinin önerilen bağlantılarının Identity Malta'yı tatmin ettiklerine dair Identity Malta'dan önceden yazılı onay almaları mümkündür. Vatandaşlık Malta Adaları ile özgün bağlantı başlamasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12 ay sonra verilir.  Bu, adayların vatandaşlık verilmeden önce Malta'da 365 gün geçirmeleri gerekeceği anlamında değildir. Uygulamada, müşterilerin tüm yapması gereken Malta'yı ziyaret etmeleri, sürecin başında alınan biyometrik fotoğrafları olması ve ardından sonunda bağlılık yemini etmesidir.  

Oturum tanımı yasa koyucunun başvuru sahiplerinin ada ile bağlantıları kurmalarını istediği oturum maddesinin ruhuna uygun yorumlanmalıdır.
Kabul edilebilir kriterler yerel cep telefonuna, bir arabaya, bir yerel kulüp veya meslek kuruluşu üyeliğine sahip olmayı, yanı sıra herhangi bir hayırseverlik ilgisini içerir, IIP başvurularının onayı öncesinde bir yıl Malta'da oturan Kişilerin daha başka oturum gereksinimlerini karşılaması gerekmez.

'Uyum ve uygun' Testi

Başvuru sahiplerinin iyi durumda ve saygın olduklarını göstermeleri ve bir 'uyum ve uygun' testinden geçmeleri gerekir. Malta Hükümeti Malta Vatandaşlığı verilmesi için sadece hak eden ve saygın başvuru sahiplerinin devam etmesine izin verilmesine en yüksek standartta ayrıntılı inceleme yapmaya kararlıdır. Dört katmanlı ayrıntılı inceleme süreci çeşitli aşamalarda Hükümet onayına tabi işlem uygulamalarını ve başvuru sahiplerini değerlendirecek Hükümet tarafından doğrudan yapılır. Başvuru sahipleri Uluslararası Ceza Mahkemesi, INTERPOL ve diğer çeşitli yetkililer ve kaynaklarla yürütülen kontroller ile birlikte, temiz bir sabıka kaydı göstermek zorundadır. Başvuru sahipleri başvurunun yapılmasından sonra ancak her zaman onaydan önce sunulabilir polis belgesi sunmalıdır.

İyi Sağlık

Başvuru sahipleri bir bulaşıcı hastalıktan mustarip olmadıklarını göstermelidir.

Malta Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Malta Vatandaşlığı Programı başvurular tamamen Identity Malta tarafından yapılmalı ve işlemden geçirilmelidir. Başvuru sahipleri lisanslı Malta Yetkili Kayıtlı Mandateri (ARM) olan bir Akredite Kişi tarafından temsil edilmelidir. Dr. Jean-Philippe Chetcuti (Chetcuti Cauchi Advisors Ltd) no. IIP 001 lisansına sahiptir ve IIP Düzenlemeleri ile getirilen ek gereksinimleri diğer mevzuat uyarınca ARM için gereksinimlerden fazlasıyla karşıladı. Program, başvuru sahiplerinin ve yatırım ile Malta Vatandaşlığı programı itibarının korunması ve yararı için başvuru süreci boyunca en yüksek kalite standartlarının sürdürülmesini sağlamak için Yetkili Kayıtlı Mandater'in üzerine daha fazla sorumluluk yüklemektedir.